Mon Coteau

Teatralne zwiedzanie Pałacu Szustra.

Wszyscy jesteśmy podróżnikami w czasie. Czasem wybiegamy myślą w przyszłość, czasem wspomnieniem sięgamy tego, co dawne. W listopadowy weekend 2022 roku wróciliśmy pamięcią do przeszłości dzielnicy Mokotów i zaprosiliśmy widzów na happeningowy spacer teatralny pt. „Mon Coteau”.

To pełna zwrotów akcji opowieść w sercu Mokotowa, które bije tuż przy Morskim Oku — w Pałacu Szustra, siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i Stowarzyszenia Scena 96. Na teatralne oprowadzanie po niezwykłych wnętrzach zaprosiła ekscentryczna fundatorka pałacu – Elżbieta z Czartoryskich Lubomirska. Księżna, mecenas i kolekcjonerka sztuki. Podróżując z nią przez pokoje, korytarze i epoki – zanurzyliśmy się w wartki nurt historii i spotkaliśmy szereg nietuzinkowych postaci. Razem z prezydentem Stefanem Starzyńskim przemeblowaliśmy Warszawę, zaliczyliśmy ostrą przeprawę z trenerem Kazimierzem Górskim, nagraliśmy przebój dla wytwórni płytowej Syrena Record, zeszliśmy do kanału znanego z filmu Andrzeja Wajdy oraz spróbowaliśmy odpalić stratosferyczny balon inżyniera Jana Szala, zwany Gwiazdą Polski.

Inspiracją do projektu „Moje wzgórze. Moja historia” Teatru Scena 96 jest historia Mokotowa (z fr. „Mon Coteau” / moje wzgórze”) — ta miniona, ta współczesna i ta wyobrażona. W spektaklu wykorzystano materiały historyczne i opowieści zebrane wśród osób, które zgłosiły się na warsztaty.

Uwaga! Obiekt, w którym odbywa się wydarzenie, posiada utrudnienia architektoniczne.

Premiera odbyła się 11 listopada 2022 r.

Instytucja Stowarzyszenie Scena 96 brała udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego  programie  rezydencji  artystycznej  dla  twórców  i  twórczyń  z  Białorusi i Ukrainy.

Projekt był współfinansowany przez Dzielnicę Mokotów m.st. Warszawy.

moje wzgórze

Mon Coteau

Na czerwonym tle w dole plakatu kontury budynku przedstawiające Pałac Szustra. Nad budynkiem cień kobiety w kostiumie balowym. Na plakacie widoczny biały napis Mon Coteau. Na samym dole plakatu po lewej stronie  logotyp organizatora Stowarzyszenia Scena 96. Po prawej stronie  plakatu  logotyp współfinansującego zadanie publiczne Urząd Dzielnicy Mokotów miasta stołecznego Warszawa.

Obsada

  • Ewa Kaczmarek

  • Alla Kosach

  • Maciej Dużyński

  • Dariusz Jarosiński

Realizacja

  • Scenariusz: Ewa Kaczmarek

  • Muzyka: Marek Żurawski

  • Kostiumy: Klaudyna Papudzińska - Kossek

  • Grafika: Łukasz Wawrynkiewicz

  • Zdjęcia: Maciej Domagalski

  • Wolontariusze: Magda, Patryk, Ignacy

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja: scena96@tlen.pl

Czas trwania

45 minut

Wyznacz trasę

Dodatkowe informacje

Skip to content